Proč musím platit služby, výkony nebo potvrzení, které nejsou hrazeny ze zdravotního pojištění?

Tato otázka se vyskytuje až neuvěřitelně často. Každý si nechá za svoji práci zaplatit, i člověk se základním vzděláním (a je to v pořádku a nikdo se nad tím nepozastavuje), stejně tak i lékař VŠUDE a VŠEM musí za jejich práci platit. Jenže já lékař, abych mohl tuto moji práci vykonávat, jsem musel vystudovat 7 roků střední školy, 6 roků vysoké školy (lékařská fakulta), dalších 5 roků atestačního vzdělávání (lékařská specializace), tisíce(!) hodin vzdělávání ve svém volném čase, pořídit si ordinaci a vše kolem toho s náklady v řádu milionů Kč a konečně provozovat ordinaci se stovkami všech nařízení a povinností. (Mimochodem, všechny banky mi po prozkoumání mých lékařských příjmů a majetku odmítly půjčit, půjčila mi nakonec jen jedna a to jen polovinu žádané částky na otevření ordinace). Takže to rozhodně není "jenom razítko", za které si něco účtujeme, jak si myslí spousta žadatelů čehokoliv. Nemluvě o tom, že ta částka (ani snížená po zdanění) mi nejde do kapsy, protože kromě všech odvodů z toho platím i sestru (ona u mě opravdu nepracuje zadarmo), provoz ordinace, nájem, energie, další lidi zajišťující vše kolem. Já z toho mám jen zlomek, ve výsledku obvykle o dost méně, než mnozí jiní, od řemeslníků až po vysokoškoláky, kteří by za moji "hodinovou sazbu" vůbec nepracovali. Navíc práci zodpovědnou a opravdu dost trvale stresující. Proč bych měl tedy zrovna já lékař moji práci vykonávat zdarma? Tuto otázku proto pokládám za nesmyslnou, hloupou i drzou zároveň.

Naše zdravotnictví patří v Evropě k tomu nejlevnějšímu, což si kritizující pacienti obvykle neuvědomují. (*) Ohledně mého oboru, praktičtí lékaři jsou u nás v ČR ti nejvíce chybějící a zároveň věkově nejstarší lékaři, to bude ohromný problém pro pacienty i celý zdravotní systém. Pomalu ale jistě nastávají situace, kdy pacienti nebudou moci najít žádného praktického lékaře pro sebe nebo pro své děti a dobrovolně budou chtít platit cokoliv navíc, jen aby lékaře měli. (Příkladem aktuální doby jsou stomatologové, kde v čím dál více ordinacích bez přímých plateb jako samoplátce / spoluplátce nemá pacient šanci na ošetření, natož přijetí do péče).

P.S. Tyto moje webové stránky jsou amatérské, protože si je dělám sám, nikdy jsem nic takovéhoto dříve nedělal a neumím. Od profíků IT mám ale nabídku, že mi je udělají, pro ně to je prkotina, ještě ten den bych je měl. Cena: 70 tisíc Kč. Ještě se musíme my lékaři hodně učit...

* Naše zdravotnictví je levné na úkor zdravotníků. To vyhovuje politikům i pacientům, nikdo proto nemá snahu to měnit, nikdo se nepůjde zdravotníků zastávat nebo za ně bojovat. 85-90 tisíc průměrná výplata pro nemocniční lékaře, to je tak všude prezentováno. Vypadá to jako skvělý plat nebo mzda. Proč to ale nikde není uváděno v přepočtu na hodinu práce, aby to šlo porovnat s jinými profesemi? Zcela účelově. Je to včetně (nezákonných!) přesčasů a všech příplatků za víkendy, svátky a noční, celková suma zcela běžně více než 300 pracovních hodin měsíčně, to je ohodnocení v rozmezí 250-300 Kč hrubého pro lékaře za hodinu práce. To není hodně, to je naopak zcela ostudné. A do důchodu se to lékařům jako odpracované roky nepočítá...!! (Běžné denní hodinové přesčasy se lékařům snad nikde nezapočítávají. To jsou další desítky pracovních hodin každý měsíc, takže ve skutečnosti je to ještě horší). Nikým jiným nenahraditelný odborník, se zodpovědnou, náročnou a stresující prací, který zachraňuje zdraví a životy, je ve skutečnosti za svoji práci oceněn podprůměrně. Já jsem z tohoto nevolnického systému, kdy má lékař své bydliště v nemocnici, odešel (můj plat nemocničního lékaře byl 16 400 Kč hrubého za plný úvazek, s množstvím práce (a samozřejmě zodpovědností za tuto práci) za 4 další chybějící lékaře, to jen pro zajímavost, všechno navíc bylo jen kvůli "povinným" nezákonným službám, které byly 166 Kč hrubého za hodinu a od vedení nemocnice jsem slyšel, jak vydělávám hodně a na co si tedy stěžuji?), abych po odchodu z tohoto od některých pacientů slyšel, že bych měl moji práci dělat ne za nedůstojně málo, ale rovnou zdarma...?! :-)


Proč nemají senioři řidičský průkaz za poloviční cenu?

Pohled č. 1: Senioři ohledně auta platí všude a všechno a všem stejně jako ostatní řidiči. Benzín, servisní prohlídky, opravy, technické prohlídky, povinná ručení, havarijní pojištění, pneumatiky, výměny pneumatik, dálniční známky, i to samotné auto... Pardon, ale proč zrovna u mě, za prohlídku a posudek a moji zodpovědnost, za tu zdaleka nejnižší finanční položku ze všech zmíněných, by měli platit s výraznou slevou? 

Pohled č. 2: Když senioři, proč ne matky s dětmi, otcové s dětmi, těhotné, kojící, na mateřské, na rodičovské, nezaměstnaní, nemocní, rozvedení, zadlužení, pečující o jiné, živnostníci, studenti... Zkrátka, jednotná cena je nejvíce fér (a nikdo mě nemůže obvinit z diskriminace kohokoliv jiného).


Smlouvy předchozí lékařky

Smlouvy, které měla uzavřeny paní doktorka Mrňáková (jako fyzická osoba), se nijak netýkají mě (úplně jiný lékař, jiné IČO, právnická osoba, atd.). Proto je potřeba dohodnout zcela novou smlouvu a nebo si najít jiného poskytovatele zdravotních (nebo jakýchkoliv jiných) služeb.