Proč nemají senioři řidičský průkaz za poloviční cenu (případně rovnou zdarma)?

To je častá otázka a předmět spekulací a důvod nespokojenosti žadatelů.

Pohled č. 1: Senioři ohledně auta platí všude a všechno a všem stejně jako ostatní řidiči. Benzín, servisní prohlídky, opravy, technické prohlídky, povinná ručení, havarijní pojištění, pneumatiky, výměny pneumatik, dálniční známky, i to samotné auto... Pardon, ale proč zrovna u mě, za prohlídku a posudek a moji zodpovědnost, za tu zdaleka nejnižší finanční položku ze všech zmíněných, by měli platit s výraznou slevou?

Pohled č. 2: Když senioři, proč ne matky s dětmi, otcové s dětmi, těhotné, kojící, na mateřské, na rodičovské, nezaměstnaní, nemocní, rozvedení, zadlužení, pečující o jiné, živnostníci, studenti... (Mimochodem, rodič s dětmi má v přepočtu na jednoho obvykle nižší příjem než má důchodce ze svého důchodu). Zkrátka, jednotná cena je nejvíce fér (a nikdo mě nemůže obvinit z diskriminace kohokoliv jiného).

Dodatek: A ještě faktická zajímavost. Ve zdravotnictví se dělají kalkulace věcně usměrněných cen (metodiku výpočtu upravuje cenový předpis Ministerstva zdravotnictví). Doporučená cena pro praktického lékaře za posouzení a vystavení řidičského průkazu pro rok 2024 činí: 1 112 Kč (tisíc sto dvanáct). Já se svými 600 Kč, které žadatelům účtuji, jsem velice pod cenou...


Smlouvy předchozí lékařky

Smlouvy, které měla uzavřeny paní doktorka Mrňáková (jako fyzická osoba), se nijak netýkají mě (úplně jiný lékař, jiné IČO, právnická osoba, atd.). Proto je potřeba dohodnout zcela novou smlouvu a nebo si najít jiného poskytovatele zdravotních (nebo jakýchkoliv jiných) služeb.