OČKOVÁNÍ PROTI KLÍŠŤATŮM

● Klíšťová encefalitida (meningoencefalitida) (KME) je virové onemocnění přenášené klíšťaty, v některých případech také tepelně nezpracovaným mlékem.

● Průběh je různý, od bezpříznakových, přes teploty / horečky s bolestmi hlavy a únavou, až po závažné invalidizující formy s postižením mozku.

Úmrtnost je nízká (do max. 1%), ale dlouhodobé nebo trvalé neurologické následky jsou časté (kolem 50% - zhoršená paměť, únava, bolesti hlavy, obrny, poruchy řeči).

Specifická léčba neexistuje, pouze symptomatická a podpůrná. Nejlepším opatřením a prevencí (kromě brzkého odstranění přisátého klíštěte, pokud si ho napadený všimne) je proto očkování.

● Základní očkovací schéma je 3 dávky: 1. dávka, za 1-3 měsíce 2. dávka (event. lze podat už za 2 týdny), za 5-12 měsíců 3. dávka. (Mezi 1. a 2. dávkou by neměl chytit očkovaný klíště, proto se na tyto dávky preferují zimní nebo chladné měsíce).

● 1. posilující dávka za 3 roky, následné posilující dávky: u lidí do 60 let po 5 letech, u lidí nad 60 let po 3 letech.

● Očkování nad 50 let je nyní hrazeno pojišťovnami, pro zájemce tedy zdarma, všechny dávky.


OČKOVÁNÍ PROTI CHŘIPCE

Chřipková epidemie probíhá v ČR v období prosinec až březen. Očkuje se optimálně říjen až prosinec, ale možno i kdykoliv jindy (chřipka je celoroční onemocnění).

Chřipka je virové onemocnění a tento virus pravidelně mutuje, proto je vhodno očkovat každoročně 1x vždy pro tu sezonu aktualizovanou vakcínou.

Pro koho je očkování vhodné a doporučené:

● 1. pro těhotné ženy v jakémkoliv stupni těhotenství (a jejich partnery apod.)

(chrání očkováním sebe i dítě, dítě tím navíc získá protilátky od matky - bude pak chráněno nejen jako plod, ale následně i jako novorozenec a kojenec)

● 2. pro seniory

● 3. pro chronicky nemocné farmakologicky léčené pacienty

● 4. pro všechny, kteří se v případě onemocnění chtějí vyhnout komplikacím chřipky

(onemocnět mohou i očkovaní, ale nemoc pak většinou probíhá mírněji a bez komplikací)

● 5. pro ty, kteří by mohli chřipku na ostatní rizikové přenášet (zdravotníci…!, a také děti = nejčastější přenašeči, pro ně je k dispozici vakcína ve formě jednorázového spreje do nosu)

● 6. pro ty, kteří chtějí (dle studií výrazně, o 40%) snížit riziko vzniku nebo rozvoje Alzheimerovy choroby (ochranný efekt byl prokázán i po pouhé 1 dávce a trvá až 4 roky).

>> Pro seniory nad 65 let a léčené chronicky závažněji nemocné je očkování zdarma (hrazeno ze zdravotního pojištění) <<

-- MUDr. Roman Durdis --